Sterk testuke i Valencia markerer starten på en ny sesong – og en ny æra for Nissans elektriske motorsport
Nissan Formula E Team har fullført en intens og vellykket testuke på Circuit Ricardo Tormo i Valencia, som en del av forberedelsene til 2025/26-sesongen av ABB FIA Formula E World Championship. Teamet, med verdensmester Oliver Rowland og teamkollega Norman Nato bak rattet, gjennomførte et omfattende testprogram med stort fokus på utvikling, samkjøring og finjustering av bilens egenskaper.
Rowland, som debuterte med startnummer 1 på sin Nissan e-4ORCE 05, fullførte 279 runder på banen, mens Nato kjørte 265. Begge førerne toppet hver sin treningsøkt på testens fjerde dag – et tydelig tegn på at Nissan stiller sterkt før sesongåpningen i São Paulo i desember.
– Vi hadde et ambisiøst og veldig konkret testprogram, og vi er fornøyde med både fremdriften og resultatene, forteller teamsjef Tommaso Volpe. – Det viktigste var å samle data, teste nye løsninger og integrere nye teammedlemmer. Selv om rundetider ikke var hovedfokus denne uken, viste vi konkurransedyktig tempo, og vi reiser fra Valencia med god selvtillit.
Testuken avsluttes med et høydepunkt: Abbi Pulling, som nylig vant F1 Academy, får igjen sette seg bak rattet under den andre offisielle kvinnenes testdag i Formula E-historien. Pulling har tidligere imponert i samme bil, og fungerer til daglig som Nissans simulatorfører.
– Det er flott å avslutte testuken med Abbi i bilen. Hun bidrar både som utviklingsfører og som en viktig del av Nissans langsiktige satsning på å åpne sporten for flere kvinner, sier Volpe.